Clockmakers of Chester County

The following are clockmakers who are known to have lived in Chester County at some point during their careers.

  • David Anderson – Waynesburg (modern day Honey Brook)
  • Jesse Anderson – Lower Oxford
  • Taylor Anderson – West Marlborough
  • Jacob Andrew – West Fallowfield
  • Joel Baily – Bradford
  • William Baily, Jr. – Downingtown
  • George Baldwin – Sadsburyville
  • Henry Baldwin – Pikeland
  • Thomas H. Baldwin – East Caln
  • Eli Bentley – West Whiteland
  • John Boyd – Sadsbury
  • John Breckwell – PIkeland
  • Butler & Bartlett – West Chester
  • Benjamin Campbell – Chester county
  • Canby & Neilson – West Chester
  • Charles F. Carpenter – Marshalton
  • Joseph Cave – Goshen
  • Benjamin Chandlee – Nottingham
  • Alexander Church – East Nantmeal
  • George Cochran – West Chester
  • Abraham Corl – Nantmeal
  • Thomas Crow – West Pikeland
  • Benedict Darlington – Westtown
  • Joseph Dilworth – Willistown
  • Thomas Dring – West Chester
  • Joseph Evans – Sadsbury
  • Jacob Fertig – Vincent
  • Henry B. Freemen – West Chester
  • Benjamin Garrett – Goshen
  • Joseph Garrett – Goshen
  • William Gillespie – New London
  • John Hall – West Chester
  • Caleb Hibbard – Willistown
  • J. M. Hollis – West Chester
  • Joshua Humphrey – Charlestown, Tredyffrin and West Whiteland
  • Isaac Jackson – London Grove
  • Joseph S. Jackson – New London
  • George Jackson – Unionville
  • John Jackson – East Marlborough
  • Curtis Jefferis – West Chester
  • James Kinkead – Sadsbury
  • Jacob B. Marshall – West Bradford
  • Samuel Millhouse – Kennett
  • Thomas Millhouse – Kennett
  • George Miller – Warwick
  • John Murphy – Pikeland
  • Henry Olwine – Pikeland
  • Henry Pennypacker – Pikeland
  • William H. Price – West Chester
  • Moses A. Regensburg – West Chester
  • Samuel Rudolph – West Chester
  • Thomas Scott – Downingtown
  • Samuel Sligh – West Caln
  • James Starrett – West Brandywine
  • Jacob Story – East Nantmeal
  • Isaac Thomas – Willistown
  • Mordecai Thomas – Willistown
  • William R. Thomas – West Marlborough
  • David Underwood – Goshen
  • John Way – West Caln
  • David Williams – East Caln
  • Allen Yarnell – Willistown